Ekonomi

VİOP’ta endeks kontratı haftaya yükselişle başladı

Ekim vadeli endeks kontratı açılış seansında önceki seans kapanışının yüzde 1,1 üzerinde 7.959,00 seviyesinde işlem gördü.

Cuma günü satış eğilimine giren endeks kontratı, normal seansını önceki kapanışının yüzde 3,4 altında 7.875,00 puandan tamamladı. Endeks kontratı akşam seansında kayıplarını kısmen telafi ederek yüzde 7.920,00 puana ulaştı.

Analistler, Orta Doğu’daki çatışmalara ilişkin belirsizlikler nedeniyle küresel borsaların yeni haftaya olumsuz bir seyirle başladığını, tüm gözlerin bu hafta Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) para politikası kararlarında olduğunu belirtti.

Hafta sonu çatışmaların büyüyebileceği endişesi devam etse de İsrail’in Gazze’ye askeri operasyonunu ertelediği haberi varlık fiyatlarındaki oynaklığı sınırlı da olsa azalttı.

Öte yandan ABD Merkez Bankası’nın (Fed) gelecek hafta politika faizini sabit bırakacağı kesinleşirken, Aralık ve Ocak aylarındaki toplantılarda bankanın politika faizini değiştirmeyeceğine dair beklentiler güçleniyor.

Analistler, bugün yurt içinde tüketici güven endeksinin, ABD’de Chicago Fed ulusal aktivite endeksinin ve Euro Bölgesi’nde tüketici güven endeksinin yurt dışında da takip edileceğini, ayrıca İsrail-Filistin çatışmasına ilişkin haber akışının da takip edileceğini belirtti. Teknik açıdan bakıldığında endeks sözleşmesi 7.900 ve 7.800 seviyelerine ulaşacak. Destek, 8.000 ve 8.100 puanın direnç konumunda olduğunu kaydetti.

haber-ergene.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu