Haber

Uzay yolcularına Türk bayrakları teslim edildi

İSTANBUL (İGFA) – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin ilk uzay yolcusunu TEKNOFEST 2023’te açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, küresel uzay yarışında ülkeyi üst liglere taşıyacak olan Milli Uzay Programını iki yıl önce kamuoyuna duyurduklarını belirterek, “Bugün bu hayallerimizi gerçekleştirme yolunda önemli bir adım daha atıyoruz. Mayıs ayında başlattığımız süreçte biri asıl biri yedek olmak üzere 2 uzay yolcusu belirledik.Öncelikle uzay yolcusu olmak için başvuran binlerce vatandaşımıza teşekkür ederiz.Kazanan arkadaşlarımızı da tebrik ederiz. Binlerce aday arasından uzay gezgini olma hakkı.Türkiye’nin ilk uzay görevine erkekle çıkacak olan arkadaşımız 14 gün Ülkeler Arası Uzay İstasyonunda kalacak.Uzay yolcumuz bu görevde ülkemizde kalacak. “Değerli üniversiteler ve araştırma kurumları tarafından hazırlanan 13 farklı deneyi gerçekleştireceğiz. Yedek adayımız da yörünge altı uçuş gerçekleştirerek eğitimini pekiştirecektir. Uzay yolcumuzun uzayla buluşma zamanı 2023’ün son çeyreği olarak planlanıyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin gücünün ve kararlılığının simgesi olacak bayrağı uzayda gururla taşıyacak uzay yolcularını tanıma zamanının geldiğini belirtti.

Daha sonra sahneye davet edilen iki uzay yolcusu Alper Gezeravcı ve Tuva Cihangir Atasever’in ailesi de Cumhurbaşkanı Erdoğan ile sohbet etti.

TEKNOFEST için poz veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, uzay yolcuları ve aileleriyle hatıra fotoğrafı çektirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gezeravcı ve Atasever ile TEKNOFEST için de poz verdi.

Bu sırada dereceye giren gençleri Cumhurbaşkanı Erdoğan selamlayarak sohbet etti.

manyashaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu