Haber

İsrail güçleri Batı Şeria’daki protestolarda 5 Filistinliyi yaraladı.

İsrail güçleri, işgal altındaki Batı Şeria’daki yasadışı Yahudi yerleşimlerini protesto eden Filistinlilere müdahale ettiğinde beş Filistinli yaralandı.

Yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre Filistinliler, Kalkiya kentine bağlı Kefr Kaddum, Nablus’a bağlı Beit Decin ve Bayta Karyut ve El Halil kentine bağlı Beit Umir kasabalarında yasadışı Yahudi yerleşim birimlerini ve Ayrım Duvarı’nı protesto etti.

İsrail askerleri göstericilere plastik, gerçek mermi ve göz yaşartıcı gazla karşılık verdi.

Müdahalede 2 Filistinli gerçek, 3 plastik mermiyle yaralanırken, onlarca kişi gazdan etkilendi.

Yasadışı Yahudi yerleşimleri ve Ayrılık Duvarı

Filistinliler her Cuma günü yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri ve Ayrılık Duvarı inşasını protesto ediyor. İsrail askerleri protestoculara canlı ve plastik mermilerin yanı sıra göz yaşartıcı gazla karşılık veriyor.

İsrail’in 1967’de işgal ettiği Batı Şeria’da 250’den fazla yasadışı Yahudi yerleşim yeri bulunuyor. Buralarda yaşayan 600 binden fazla Yahudi yerleşimci, Batı Şeria’da işgal altında yaşayan Filistinlilerin hayatını daha da zorlaştırıyor.

Uluslararası hukuka göre, işgal altındaki topraklardaki tüm Yahudi yerleşim birimleri yasa dışı kabul ediliyor.

2000 yılında Filistin’de patlak veren Aksa İntifadası’nın (2. İntifada) ardından İsrail yönetimi, 2002 yılında “güvenlik” gerekçesiyle Batı Şeria ile İsrail arasında “Ayrılık Duvarı” inşa etmeye başladı.

Batı Şeria’daki yaklaşık 3 milyon Filistinli, Ayırma Duvarı nedeniyle işgal altındaki Doğu Kudüs ve İsrail’e geçemiyor.

haberkarkamis.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu