Haber

İSİPAB, Kur’an-ı Kerim yakma provokasyonlarına karşılık verilmesi çağrısında bulundu.

İslam İşbirliği Teşkilatı Parlamenterler Birliği (ISIPAB), Avrupa ülkelerinde Kuran’ın programlı olarak yakılmasını “barbarca bir uygulama” olarak nitelendirerek kınadı.

Cezayir’in başkentinde düzenlenen 17. ISIPAB Konferansı’nın kapanış bildirisi yayınlandı.

“Cezayir Deklarasyonu” adı verilen açıklamada, “İsveç, Danimarka ve Hollanda’da Kur’an-ı Kerim’in programlı olarak yakılmasını en sert sözlerle kınıyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Bu adımın aşağılık bir suç, ifade özgürlüğü adı altında Müslümanların en kutsal değer ve duygularına yönelik aşağılık bir saldırı olduğu vurgulanan açıklamada, bu barbarca uygulamaların tüm insani ve ahlaki değer ve ilkelerle bağdaşmadığı belirtildi. .

ISIPAB, İslam İşbirliği Teşkilatı’nı “bu provokasyonlara yanıt vermek için gerekli önlemleri almaya ve bu konuda tavsiyelerde bulunmaya” davet etti.

İSİPAB 17. Konferansı’nın ortasında, aralarında Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop’un da bulunduğu birçok İslam ülkesinin meclis başkanlarının katılımıyla 29-30 Ocak tarihlerinde Cezayir’in başkentinde gerçekleştirildi.

İki gün süren toplantılarda Filistin meselesi başta olmak üzere İslam dünyasını ilgilendiren birçok konu masaya yatırıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu