Ekonomi

Ekonomistler Avrupa Merkez Bankası’ndan bir faiz artışı daha bekliyor

Euro Bölgesi’nde enflasyon hedef seviyelerin üzerinde seyrini sürdürürken, ECB sıkılaştırma sürecinde dün yeni bir faiz artırım kararına imza attı.

Çoğu ekonomist, son toplantının ardından yaptıkları değerlendirmede, ECB’nin faiz oranlarını bir kez daha artıracağını varsaydı.

Aralarında Goldman Sachs, Morgan Stanley ve Citi Bank’ın da bulunduğu birçok kurum, ECB’nin Eylül ayında son bir hamle ile faiz oranlarını yüzde 4’e yükseltmesini bekliyor.

Öte yandan ING ve J. Safra Sarasin gibi bankalar ise ECB’nin faiz oranlarını bir kez daha artıracağını ancak bu kararın bir sonraki toplantıda değil yıl içinde gelebileceğini iddia ediyor.

Bir grup kurum ise ECB’nin faiz artırma sürecini çoktan bitirdiğini düşünüyor.

ECB faiz oranlarını 25 baz puan artırdı

ECB, 27 Temmuz’da yaptığı toplantıda sıkılaştırma sürecini yeni bir faiz artırım kararıyla sürdürdü.

25 baz puanlık artış, geçen yılın Temmuz ayından bu yana 9’uncu artış oldu. Bu artışla birlikte mevduat faiz oranı yüzde 3,75 oldu; Politika faizi %4,25’e, gecelik borç verme faizi %4,50’ye yükseldi. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi faiz oranlarının 25 baz puan artırılması yönündeydi.

Kararın ardından basın toplantısı düzenleyen ECB Lideri Christine Lagarde, eylül ve sonrasında alınacak kararlar konusunda açık fikirli olduklarını belirtti.

ilicajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu