Yaşam

BM: 2023-2027’de dünya çapında rekor sıcaklıklar görülebilir

WMO’nun raporunda, sera gazı emisyonları ve El Nino hava olayının hava sıcaklıklarını daha da artırdığı belirtildi.

Raporda yüzde 98 olasılık 2023 – 2027Yılların en az birinin en sıcak yıl olacağı ve 5 yılın tamamının küresel hava sıcaklıklarının rekor seviyelere ulaştığı bir dönem olacağı belirtiliyor.

Raporda, yıllık ortalama yüzeye yakın hava sıcaklığının söz konusu dönemde yüzde 66 olasılıkla sanayi devrimi öncesine göre en az 1,5 derece daha yüksek olacağına dikkat çekilerek, küresel hava sıcaklıklarının rekor seviyelere ulaşabileceği uyarısında bulunuldu. 2027’ye kadar seviyeler.

Raporda, hava sıcaklıklarının dünyanın farklı bölgelerinde yağışları etkileyebileceğine dikkat çekilirken, yağışların bölgesel olarak artabileceği veya azalabileceği kaydedildi.

Raporda, sera gazı emisyonunun okyanusların ısınmasına ve asitlenmesine, buzulların erimesine, deniz seviyesinin yükselmesine ve aşırı hava olaylarına da neden olduğuna değinildi.

Raporda açıklamalarına yer verilen WMO Genel Sekreteri Petteri Taalas, rekor sıcaklıkların sağlık, gıda güvenliği, su yönetimi ve çevre üzerinde geniş kapsamlı sonuçları olacağını belirtti.

Taalas, bu sonuçlara hazırlıklı olunması konusunda uyardı.

luleburgaz-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu